محوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی هیچ مجوزی نیاز نیست. در مصاحبه‌ها و مشاوره‌هایی که با علاقمندان به شرکت در دوره‌ ستارگان کسب‌و‌کار آنلاین داشتم متوجه شدم که یکی از موانع بزرگ ذهن افرادی که تا به حال اقدامی در راستای ورود به دنیای کسب‌و‌کار آنلاین انجام نداده‌اند بی‌پاسخ ماندن این سوال پایه‌ای در ذهن آن‌ها بوده است: مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی چیست؟ اغلب مردم اینگونه فکر می‌کنند که مجوزهای سنگین و پیچیده‌ای برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی لازم است و همین موضوع باعث شده که تا به حال، اقدام جدی‌ای جهت راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین انجام ندهند.  

اگر شما هم این‌گونه فکر می‌کنید در ادامه این مقاله، غول بزرگ ذهنتان خواهد شکست!

مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی!

آیا برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مجوز داریم؟ خیر! نیاز به مجوز نیست! تعجب نکنید. واقعاً برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی تقریباً مجوز خاصی نیاز نیست و شما می‌توانید از همین امروز نسبت به راه‌اندازی فروشگاهتان اقدام کنید اما بهتر است پس از راه‌اندازی فروشگاه و برای اعتبار بیشتر، مجوزی تحت عنوان “نماد الکترونیکی” اخذ و نماد یا لوگوی آن را در صفحات سایت‌تان به نمایش بگذارید به این نماد اصطلاحاً “ای نماد” یا enamad”” گفته می‌شود. در زیر می‌توانید تصویر یا لوگوی آن را مشاهده کنید.

مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

کاربرد نماد الکترونیک چیست؟

این نماد که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ارائه می‌شود بیانگر آن است که فروشگاه‌هایی که لوگوی ای نماد دارند قابل‌اعتماد می‌باشند و کاربران می‌توانند بدون دغدغه خاصی خرید‌های آنلاینشان را انجام دهند. البته نوع خریدها و سفارش دهی بسته به نوع فعالیت فروشگاه‌ها و قوانین یا سیاست‌های کاری آن‌ها (استراتژی) متفاوت است. در اکثر فروشگاه‌ها واریز وجوه از طریق درگاه‌های بانکی و به کمک رمز دوم کارت انجام می‌پذیرد و در برخی دیگر از طریق کارت به کارت یا ارسال چک و یا پرداخت بعد از دریافت کالا و یا هر راه دیگری انجام می‌شود. البته در بسیاری مواقع، فروشگاه‌ها برای راحتی کاربران، همه‌ی حالات واریز وجه را امکان‌پذیر ساخته‌اند.

دقت کنید که الزاماً نبودِ نشان یا لوگوی enamad در گوشه‌ای از صفحات سایت به معنای نامعتبر بودن آن فروشگاه اینترنتی نیست و بسیاری از فروشگاه‌های فعال و پرفروشِ کشور هنوز enamad ندارند.

چگونه می‌توان enamad گرفت؟

گرفتن نماد الکترونیکی کار سختی نیست و نیاز به رفت‌و‌آمدهای طاقت‌فرسا به هیچ‌ سازمانی ندارد. این کار از طریق ثبت‌نام در سایت enamad.ir و درخواست نماد الکترونیک انجام می‌پذیرد که البته کمی هم زمان‌بر است معمولاً بین یک ماه تا سه ماه زمان لازم است تا مجوز شما تائید شود.

مراحل اخذ نماد الکترونیکی:

پس از ثبت درخواست برای نماد الکترونیک، سایت مربوطه قدم‌به‌قدم شما را به مراحل بعد هدایت می‌کند در گام اول فُرم‌هایی را پر می‌کنید در این فرم‌ها اطلاعاتی مثل: آدرس محل دفتر فروشگاه آنلاین  – شماره‌‌های تماس – ایمیل – شماره موبایل – کد پستی – آدرس اینترنتی فروشگاه‌ (آدرس وب‌سایت) – نوع و شاخه فعالیت و … گرفته می‌شود. هر فرم که تکمیل می‌شود از یک روز تا یک هفته طول می‌کشد تا بررسی و تائید شود آنگاه فرم بعدی را برای شما ارسال می‌کنند تا تکمیل کنید. در این اثناء، مسئول مربوطه، سایت یا فروشگاه شما را بررسی می‌کند و دستورات لازم جهت تطبیق با قوانین مرکز تجارت الکترونیک را به شما اعلام می‌کنند.

مثلاً فروشگاه شما باید حتماً منوی “تماس با ما” و منوی “درباره ما” داشته باشد همچنین حداقل یک کالا یا محصول برای فروش وجود داشته باشد. همچنین در بخش توضیحات هر محصول، باید توضیحات کافی و مناسبی برای مخاطبانتان وجود داشته باشد تا خرید آن‌ها با وضوح هرچه‌تمام‌تر انجام پذیرد و نارضایتی‌ها از بین برود.

مرحله آخر، مرحله اثبات درست بودن آدرس محلِ دفتر و شماره‌ تلفن‌ها است به همین منظور پاکت نامه‌ای به آدرسی که در فرم‌ها وارد کرده بودید ارسال می‌کنند. داخل این نامه یک کد نوشته‌شده است و از شما خواسته‌شده که با همان تلفنی که در فرم درخواست، وارد کرده‌ بودید به یکی از شماره‌های مرکز نماد الکترونیک تماس بگیرید و کد مربوطه را وارد کنید تا صحت آدرس و درستی شماره تلفنِ شما تائید گردد.

مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

واضح است که اگر این نامه به دست درخواست‌کننده (شما) نرسد یا از طریق شماره‌ تلفنی که در فرم‌ها تکمیل کرده بودید با مرکز تجارت الکترونیک تماس گرفته نشود فرایند درخواست نماد الکترونیک مردود می‌شود و این‌گونه استدلال می‌شود که شما مشخصات درست و دقیقی وارد نکرده‌اید. البته می‌توان درخواست اصلاح مشخصات زد ولی قطعاً فرایند را بسیار طولانی‌تر خواهد کرد.

توجه: اگر فروشگاه اینترنتی شما مکان فیزیکی یا دفتر ندارد و مثل بسیاری دیگر از فروشگاه‌های آنلاین، از خانه مدیریت می‌شود می‌توانی آدرس و مشخصات محل سکونتتان را در فرم‌های مربوطه وارد کنید.

مزایای اخذ نماد الکترونیک “enamad”

همان‌طور که گفته شد به‌راحتی می‌توان یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرد و هرچه زودتر فروش‌هایی را رقم زد و این روند را ادامه داد اما برای اعتماد بیشتر کاربران و اعتبار هرچه بیشتر این فروشگاه می‌توان در آینده نسبت به اخذ نماد الکترونیک اقدام کرد.

یکی دیگر از مزایای اخذ نماد الکترونیکی، راحتی گرفتن درگاه‌ پرداخت از بانک‌ها است. درگاه پرداخت همان بخشی است که به سایت‌ها اضافه می‌شود تا کاربران بتوانند از طریق رمز دوم کارت خود، خریدهای آنلاینی داشته باشند. مدیر فروشگاه، برای گرفتن درگاه بانکی باید به یکی از بانک‌های خود مراجعه کند و درخواست درگاه بانکی برای یکی از حساب‌های خود کند. پس‌ازآن کاربرانی که در فروشگاه خرید آنلاین انجام می‌دهند وجهی که با رمز دوم پرداخت کرده‌اند به حساب مدیر فروشگاه (شما) واریز می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت از تنها مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی enamad است زیرا تا زمانی که enamad نداشته باشید درگاه بانکی به شما نمی‌دهند اما این مشکل را به‌سادگی می‌توان حل کرد.

سایت‌ها و فروشگاه‌هایی که نماد الکترونیک و درگاه بانکی ندارند خدشه‌ یا صدمه‌ای نخواهند دید و به‌راحتی می‌توانند درگاه‌ بانکی داشته باشند. برای این منظور از شرکت‌های واسط استفاده می‌شود. این شرکت‌ها اطلاعات شما (آدرس- تلفن- موبایل- آدرس سایت- حوزه فعالیت- اسکن کارت ملی و شناسنامه) شما را می‌گیرند و پس از بررسی و در کمتر از ۲ روز کاری، درگاه بانکی به شما می‌دهند. درواقع آن‌ها واسطه‌ای بین شما و بانک‌ها هستند و بابت این موضوع کارمزد تقریباً ناچیزی از تراکنش‌های بانکی فروشگاهتان دریافت می‌کنند (چیزی حدود نیم درصد الی یک درصد).

برای گرفتن درگاه از این شرکت‌ها فقط کافی است در سایت‌ آن‌ها ثبت‌نام کنید و درخواست خود را اعلام کنید آنگاه در یکی از صفحات و در چند دقیقه فرم مربوطه را تکمیل و اسکن‌ کارت ملی و شناسنامه را آپلود می‌کنید تا نسبت به اعطای درگاه شما اقدام کنند. یکی از بهترین شرکت‌های واسط، زرین‌پال با نشانه اینترنتی  zarinpal.com است. در آینده می‌توانید برای گرفتن درگاه بانکی به آنجا مراجعه کنید.

بنابراین به نظر می‌رسد تنها مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی، اراده و همت شما می‌باشد. از همین امروز شروع کنید و وارد دنیای جذاب کسب‌و‌‌کار آنلاین شوید!

مهم: گرفتن enamad به این معناست که فروشگاه شما تحت نظر سازمان توسعه تجارت الکترونیک است و صحت اطلاعات شما توسط این سازمان بررسی شده است. دلیل اصلی به وجود آمدن این مجوز، ظاهر شدن سایت‌ها و فروشگاه‌هایی بود که وجود خارجی نداشتند و کاربرانی که از این سایت‌ها خرید می‌کردند هیچ کالا یا محصولی دریافت نمی‌کردند درواقع آن‌ها بدون گذاشتن هیچ رد‌پایی از خود اقدام به فروش کالاها یا محصولات می‌کردند اما هرگز کالایی برای مشتریان ارسال نمی‌کردند. این یعنی کلاه‌برداری اینترنتی.

ناگفته نماند که سازمان توسعه تجارت الکترونیک، جهت نظارت هرچه بیشتر بر فروشگاه‌هایی که enamad گرفته‌اند هرچند وقت یک‌بار (مثلاً هر ۳ ماه) مجدداً پاکت نامه‌ای به همان آدرس ثبتی شما ارسال می‌کند و شما به‌عنوان مدیر فروشگاه باید مجدداً با همان شماره تلفن ثبت‌شده در فرم با آن‌ها تماس بگیرید تا مجوز شما مجدداً تمدید شود.

اگر نماد الکترونیکی را تمدید نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی بعد از مدتی پاکت نامه‌ای از طرف سازمان توسعه تجارت الکترونیک برای شما ارسال شود و شما کد داخل نامه را از طریق تماس تلفنی اعلام کنید enamad شما تمدید می‌شود اما اگر نسبت به این موضوع کوتاهی کنید یا به دلایلی مثلاً تغییر آدرس، نامه مذکور به دست شما نرسد آنگاه enamad شما منقضی می‌شود و به‌صورت خودکار، خطی بر روی لوگوی آن در وب‌سایت شما کشیده می‌شود همچنین درگاه‌های بانکی شما قطع می‌شود البته سایت‌هایی که با شرکت‌های واسطه کار می‌کنند از این قاعده مستثنا هستند!

پیشنهاد: اگر علاقه‌مند به کسب‌وکار آنلاین هستید و می‌خواهید شخصاً یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید در دوره ستارگان کسب‌و‌کار آنلاین شرکت کنید. در این دوره یاد می‌گیرید که یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید و در مرحله بعد، آن را به یک فروشگاه آنلاین تبدیل کنید. چیدمان و رنگ‌بندی‌های سایتتان را بر اساس سلیقه خود طراحی کنید.

در این دوره بی‌نظیر، خواهید آموخت که چگونه استراتژی‌هایی برای فروش در فضای آنلاین، پیاده‌سازی کنید تا سریعاً فروش‌های شما رفم بخورد.

برای این منظور باید قبل از هر چیز، فرم مصاحبه را تکمیل کنید تا یک مصاحبه تلفنی با شما انجام شود.

جهت پر کردن فرم مصاحبه، روی تصویر زیر کلیک کنید تا وارد صفحه توضیحات دوره ستارگان کسب‌و‌کار آنلاین شوید آنگاه در کمتر از ۳۰ ثانیه فرم مصاحبه و مشاوره رایگان که در انتهای صفحه قرار دارد را پُر کنید. ما به‌زودی با شما تماس خواهیم گرفت!

تصویر ستارگان کسب‌‌و‌کار آنلاین

6 پاسخ
 1. محمد اعرابیان
  محمد اعرابیان می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید .خدمت شما آقای پارسا.
  بنده از مدتی پیش حدوداً دوماه با سایت شما آشنا شدم و از راهنمایی های شما از طریق دریافت ایمیلم تونستم یک فروشگاه اینترنتی که در ادامه آدرس آنرا برایتان جهت دیدن و نظر دادن به اینجانب در بهتر نمودن فروشگاهم ارائه مینمایم. با ید گفت مطالب و راهنمایی های شما بسیار خوب و باعث ایجاد انگیزه در اینکار هست و بنده هم به نوبه خود از شما کمال تشکر رادارم.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت می گوید

   محمد اعرابیان عزیز سلام. به شما تبریک می‌گوییم!
   از اینکه آموزش‌ها عملی و کاربردی بوده‌‌اند و موجب موفقیت شما در راه‌اندازی فروشگاه آنلاین شده‌‌اند بسیار خوشحالم. منتظر خبرهای خوب راجع‌به پرفروش شدن فروشگاه آنلاین‌تان هستیم.
   شاد و پیروز باشید…

   پاسخ
 2. صدرا
  صدرا می گوید

  ممنون از مطلب خوب و آموزنده شما.
  مدتی هست که وبسایت شما را در راستای ایجاد فروشگاه اینترنتی دنبال میکنم و بسیار مفید واقع شده.

  پاسخ
  • تیم زندگی در اوج
   تیم زندگی در اوج می گوید

   تشکر از شما…
   از اینکه آموزش‌ها موثر و کارا هستند بسیار خیلی خوشحالیم…
   انشالله بصورت مداوم آموزش‌های بیشتری آماده و منتشر خواهیم کرد…

   موفق باشید/

   پاسخ
 3. علی
  علی می گوید

  با سلام و عرض ادب
  بنده مدتی است که در فکر راه اندازی فروشگاه اینترنتی میباشم (در حوزه ی صنعت مناسب شغل خودم) ولی مشکی تهیه جنس و نگه داری دارم چون اکثرا گران قیمت هستن و وارداتی .میخواستم ببینم چگونه مشکل و حل کنم و دیجی کالا چجوری این مشکل و حل کرده؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت می گوید

   سلام خدمت علی عزیز:
   راه جدیدی که دیجی‌کالا برای ساده‌ سازی فرایند تامین و فروش کالا انجام داده راه اندازی امکان (مولتی وندور یا multi vendor یا همان چند فروشندگی) است به این معنا که هر کسی که می‌تواند کالایی را تامین کند فرمی را در دیجی‌کالا پر می‌کند و پس از تایید مدیر فروش، این فرد می‌تواند محصولاتش را در دیجی‌کالا منتشر کند با این روند نتایج زیر حاصل می‌شود:

   ۱- دیحی‌کالا دغدغه تامین کالا نخواهد داشت
   ۲- فرد فروشنده باید همواره تعدادی از محصولاتش را در انبار دیجی‌کالا موجود داشته باشد تا در صورت سفارش مشتری، بلافاصله ارسال شود
   ۳- دیجی کالا بخشی از سود فروش را بعنوان کمیسیون یا پورسانت برداشت می‌کند و الباقی را به حساب فروشنده (تامین کننده) واریز می‌کند.

   نکته: همین سیستم را می‌توانید با وردپرس پیاده‌سازی کنید… البته برای یادگیری وردپرس می‌توانید از دوره *ستارگان کسب‌و‌کار آنلاین* استفاده کنید

   امیدوارم ایده‌ای که سعی کردم به شما منتقل کنم را گرفته باشید و در کسب‌و‌کار خودتان بکار گیرید.

   با تشکر/ پارسا سعیدی

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

این مطلب را هم ببینید...
بهترین فروشگاه اینترنتی ایران